Czym jest mir domowy? Czy da się go zakłócić?
Jeśli wynajmujesz mieszkanie lub jesteś jego właścicielem, koniecznie powinieneś dowiedzieć się, czym jest mir domowy. To żadna nowość, ponieważ mir domowy pisany jest nawet do Kodeksu karnego, ponieważ może pozytywnie lub negatywnie wpływać na stosunki między współlokatorami. Czy słyszałeś kiedykolwiek o mirze domowym? Czy grożą jakieś konsekwencje za jego zakłócenie, oraz czy da się to w ogóle zrobić? W poniższym artykule odpowiadamy na pytania.
Spis Treści
Co to jest mir domowy?
Najłatwiejsze wyjaśnienie tego pojęcia mówi, że mir domowy jest prawem do posiadania własnego, nietykalnego kąta, wolności i prywatności w mieszkaniu – jest to dobro osobiste. Gdybyśmy mieli wyjaśnić to w jeszcze łatwiejszy sposób, bo można powiedzieć, że każdy, kto mieszka w domu czy mieszkaniu może decydować o jego wnętrzu, wystroju czy zażądać wyjścia z domu od nieproszonego gościa.
Właściciele mieszkań, którzy zdecydowali się je wynająć, nie zawsze odnoszą się pozytywnie do kwestii miru domowego. Prawo do zachowania miru domowego nie należy bowiem do właściciela, ale do osoby, która płaci właścicielowi za najem mieszkania – warunkiem jest oczywiście posiadanie umowy lokatorskiej. Co to oznacza dla właściciela, i dlaczego właściciele nie zawsze zgadzają się z zasadą zachowania miru domowego? W praktyce oznacza to, że jeśli osoba, która wynajmuje mieszkanie dojdzie do wniosku, że mir domowy został naruszony – może wyprosić nawet właściciela.
Naruszony mir domowy – jak to rozpoznać?
Skąd wiadomo, że doszło do naruszenia miru domowego? To oczywiste – ma to miejsce wtedy, kiedy nieproszona osoba wtargnęła do lokalu lokatora bez jego zgody i nie chce go opuścić, mimo że najemca wyraźnie wyraża taką chęć.
Kiedy natomiast mamy do czynienia z naruszeniem miru domowego przez właściciela mieszkania? Mir domowy jest naruszony przez właściciela wtedy, kiedy ten wtargnie do mieszkania po nieobecność najemcy lub pomimo jego wyraźnego protestu. Takie sytuacje oczywiście mają miejsce, a najczęściej spowodowane są zaleganiem przez najemcę z opłacaniem czynszu.
Warto wiedzieć, że bez specjalnego wyroku eksmisyjnego, nawet kiedy lokator nie opłaca czynszu, właściciel nie może wtargnąć do mieszkania. Także niezapowiedziane, za częste wizyty właściciela to naruszenie miru domowego
Naruszony mir domowy – co grozi osobie, która go naruszyła?
Naruszenie miru domowego to przestępstwo opisane w Kodeksie Karnym. Mówi o nim artykuł 193. Jeżeli według lokatora dojdzie do naruszenia jego osobistej przestrzeni poprzez wtargnięcie do mieszkania ma pełne prawo wezwać policję, która rozstrzygnie spór, ewentualnie skieruje sprawę do sądu. Sąd podejmie decyzję, czy właściciel lokalu ma podlegać ukaraniu. Za naruszenie miru domowego grozi grzywna lub ograniczenie wolności do jednego roku.
Warto znać swoje prawa, również te dotyczące wolności i prywatności. Nie powinno się naruszać miru domowego – dom jest miejscem osobistym – jego właściciel może nie wyrażać ochoty przyjmowania gościa, a tym bardziej osoby, której obecność w szczególny sposób narusza wolność osobistą.