Mity na temat czekolady

Mity na temat czekolady

Przedstawiamy mity na temat czekolady, które zostały odrzucone przez dietetyków. Dietetycy zaprzeczyli licznym mitom na temat czekolady. Umiarkowane spożycie czekolady nie jest przyczyną trądziku i nie prowadzi do ubytków. Wręcz przeciwnie, jego wysoka zawartość energii sprawia, że jest to pożywienie zalecane dla zbilansowanej diety, donosi hiszpański dziennik El Mundo.

Mity na temat czekolady: jedzona z umiarem nie tuczy
Prawda: Czekolada nie sprzyja nadwadze ani otyłości, jeśli jest spożywana z umiarem, w diecie, która równoważy uzyskaną energię i zużycie energii przez organizm.

Czekolada sprzyja trądzikowi

Prawda: Eksperci od żywienia twierdzą, że trądzik jest spowodowany czynnikami hormonalnymi, charakterystycznymi dla okresu dojrzewania lub genetycznymi. Nie ma naukowych dowodów na związek między pryszczami a spożyciem czekolady.

Czekolada powoduje ubytki

Prawda: Chociaż spożycie żywności i napojów zawierających cukry jest generalnie związane z pojawieniem się ubytków, związek ten nie jest bezpośredni, ponieważ występują inne czynniki, takie jak tekstura i przyczepność żywności. Dobra higiena jamy ustnej może zapobiegać próchnicy.

Czekolada uzależnia

Prawda: nie zostało naukowo udowodnione, że powoduje kompulsywną konsumpcję. W rzeczywistości, aby wywołać zjawisko uzależnienia od czekolady, należy codziennie spożywać ogromne ilości.

Czekolada podnosi poziom cholesterolu

Fałsz: Tłuszcze czekoladowe pochodzą z masła kakaowego, nasyconego kwasu tłuszczowego, który w przeciwieństwie do innych kwasów nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi. W rzeczywistości, według niektórych badań, spożycie czekolady pomaga utrzymać „dobry poziom cholesterolu”.

Czekolada zawiera kofeinę

Prawda: obecność kofeiny w czekoladzie jest znikoma. W produktach kakaowych dominuje teobromina, która choć pochodzi z tej samej rodziny co kofeina, ma niewielką moc stymulującą.

Przeczytaj również: Kuracja winogronowa – co to je

2 myśli na temat “Mity na temat czekolady

Komentarze są wyłączone.