Obrazy na zamówienie – czas, cena, zamówienie

Nie masz pomysłu na to, co umieścić na ścianie? A może w sklepie z dekoracjami nie znalazła się ozdoba pasująca do Twojego stylu? Skoro tutaj jesteś, to wpadłeś już na najlepszy pomysł co zrobić w tej sytuacji — zamówić obraz. Pozostaje rozwiać jedną wątpliwość — jak to zrobić?

Ile kosztują obrazy na zamówienie?

Tyle ile jesteś gotowy zapłacić. Różni artyści wyznaczają różne stawki za zamówienie. Minimalnie trzeba zapłacić około 100 złotych za portret małego rozmiaru. Przeważnie cena rośnie wraz z rozmiarem płótna. Za większe formaty zapłacić trzeba od kilku tysięcy do nawet kilkunastu. Na pejzaż olejny niewielkiego rozmiaru (około 30 cm x 40 cm) przeznaczyć trzeba około 400 złotych. Przed rozpoczęciem wykonywania zamówienia zazwyczaj trzeba wpłacić zaliczkę. Zazwyczaj jest to połowa umówionej kwoty.

Ile trwa malowanie obrazu na zamówienie?

Na to pytanie znowu można podać jedynie przybliżoną odpowiedź. Jest ona zależna od twojego pomysłu i kalendarza artysty, a także użytej techniki. Dla farb olejnych, na które decyduje się większość zamawiających, może być to nawet kilka miesięcy. Wynika to z długiego czasu wysychania warstw. Jeżeli zdecydujesz się na mały obraz malowany akrylami, skrócisz czas wykonania nawet do tygodnia.

Jak zamówić obraz?

Pierwszy krok to podjęcie decyzji, co właściwie ma się znaleźć na obrazie. Warto zrobić to jak najwcześniej, bo pomoże to w wyborze artysty.

Drugi krok — znajdź odpowiedniego artystę. Zapytaj znajomych, wyszukaj w Google, a może pójdź na wernisaż. Najważniejszy jest wgląd w namalowane już dzieła, tzw. portfolio. Jeżeli postanowiłeś szukać w internecie kogoś, kto wykonuje obrazy na zamówienie, to tak wyglądają strony, na jakie powinieneś zwracać uwagę. Obecność wcześniej wspomnianego portfolio, kontakt do artysty, a nawet sklep, dzięki któremu można oszacować koszta, dają Ci znać, że można zainteresować się tą ofertą.

Trzeci? Upewnij się, że jest odpowiedni dla Ciebie. Jeszcze raz przejrzyj jego portfolio, media społecznościowe, poznaj jego styl i zainteresowania i upewnij się, że przypominają Twój pomysł w 100%. To pomoże Ci w podjęciu ostatecznej decyzji czy skorzystać z jego usług. Znalazłeś? Świetnie, pozostaje zamówić sam obraz. Jeżeli pominąłeś pierwszy etap i nie w pełni zaplanowałeś, co zawiśnie na twojej ścianie, to wiedz, że niektórzy artyści pomogą Ci w podjęciu tej decyzji. Wystarczy, że opiszesz im pokój, w którym obraz będzie wisiał oraz swoją wizję.

To koniec Twojej roli w procesie zamawiania. Jedyne zadanie, jakie przed Tobą pozostanie, to zawiesić swój nowo nabyty obraz.