Oddłużanie jako metoda walki z rosnącymi zobowiązaniami
Jak pokazują dane, liczba dłużników stale rośnie. Pożyczki charakteryzuje powszechność, a ich oprocentowanie nakazuje niekiedy blisko dwukrotnie większą kwotę zwrotu. Łatwo w takiej sytuacji popaść w tarapaty. Pierwsza fala euforii ustępuje i przychodzi czas na refleksje. Potęgują się one w momencie otrzymania pierwszych telefonów do pracy oraz ponagleń listowych. Ludzka psychika reaguje różnie na techniki windykacyjne.
Spis Treści
Jak walczyć z długiem?
Osoba zadłużona z reguły traci na pewien moment kontakt z rzeczywistością. Narastający problem ją przytłacza. Firmy windykacyjne doskonale o tym wiedzą i robią wszystko, aby zastraszyć potencjalną ofiarę. Skuteczna obrona przed nie do końca legalnymi działaniami to pierwszy krok do wyjścia na prostą.
Antywindakację należy rozumieć jako zespół działań, mających na celu ostateczną spłatę zobowiązań. Podejmuje się ich sprawdzony fachowiec, któremu oddłużanie nie jest obce. Niektórzy ludzie radzą sobie z problemem sami, ale większości przyda się „drogowskaz”.
Oddłużanie krok po kroku
Do redukcji długów trzeba podejść z odpowiednim planem. Skuteczne oddłużanie wymaga samozaparcia, konsekwencji oraz ustalenia rangi poszczególnych problemów. Osoby bliskie depresji niekiedy myślą o upadłości konsumenckiej. To jednak sposób, który zaleca się wyłącznie przypadkom „tragicznym”. Takim, dla których proces oddłużania jest niemożliwy ze względu na zbyt długą zwłokę.
Rozwiązaniem pod żadnym pozorem nie jest zaciąganie kolejnych zobowiązań. Pętla długu stale powiększa się, a wraz z nią kapitał do spłaty oraz odsetki. Zwłaszcza, gdy ma miejsce tzw. rolowanie pożyczek, odkładające wyrok w czasie.
Istnieje jeszcze kredyt konsolidacyjny, który może dać chwilowe wytchnienie. Niestety, ale banki nie udzielą go osobie ze złą historią kredytową. Instytucje finansowe ograniczają ryzyko do minimum. Na konsolidację można liczyć w początkowym etapie walki z długami, przy pomyślnym określeniu zdolności kredytowej. Wymagania te często są barierą nie do przejścia.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Oddłużanie warto rozpocząć od zasięgnięcia porady. Kancelaria Eurolege udostępniła bezpłatne forum, na którym można zadać nurtujące nas pytanie. To źródło wiedzy i historii ludzi o podobnych problemach do naszych. Być może sytuacja nie jest tak zła, jak o niej myślimy?
Przekonać można się o tym tylko pod jednym warunkiem. „Podjęcia rękawicy” w walce z długami. Wiele osób przed nami miało z nimi problemy, ale ostatecznie wygrało. Dlaczego nie miałoby się to udać nam?