Skup kamienic – jak wybrać najlepszą ofertę?

Skup kamienic – jak wybrać najlepszą ofertę?

Sprzedaż nieruchomości czasami wiąże się z licznymi barierami. Obecny rynek nieruchomości stawia przede wszystkim na zmodernizowane apartamenty w wieżowcach oraz domy jednorodzinne. Jednakże wśród ludzi poszukujących własnego kąta nadal można znaleźć wielbicieli kamienic. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto wykonać remont przed skupem kamienic?

Z powodu różnego rodzaju problemów związanych ze skupem kamienic mnóstwo osób nie wie, jak sprzedać swoją nieruchomość. Problem ze zbyciem budynku często wynika z powodu jego złego stanu technicznego. Niektórzy poddają je renowacji, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych nabywców. Takie działanie potrafi mocno podwyższyć wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. A jednak remont kapitalny poprzedzający skup kamienicy to niełatwy zabieg, który potrafi być nie lada utrapieniem. Sypiące się tynki, piec gazowy, okablowanie starego typu czy nawracająca pleśń – to tylko część przestarzałych rozwiązań, które należałoby wymienić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z poniesieniem kosztów własnych na które nie każdy jest chętny. Nic dziwnego, że część dysponentów odrzuca ten pomysł i próbuje sprzedać budynek. Ale o pomyślnym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic, a kwestia współwłaścicieli i najemców

Na domiar tego wyjątkowo staromodne kamienice bywają objęte nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, zanim zajmiemy się skupem kamienicy trzeba dodatkowo starać się o zezwolenie na zamierzoną sprzedaż czy modernizację.

Bywa, że lokale mieszkalne są przeznaczone pod wynajem. Ten fakt dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Zbycie tego typu lokum wymaga też podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością trzeba posiadać podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci od skupu kamienic

Samodzielna próba doprowadzenia do skupu kamienic może okazać się dużym obciążeniem dla wielu osób. W tym celu w pierwszej kolejności dobrze skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości handlowej nieruchomości.
Zawodowcy w dziedzinie skupu kamienic są w stanie znacznie usprawnić proces realizacji. Wyspecjalizowani pracownicy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem potrafią ująć wszystkie atuty kamienic- również te, które mogły umknąć naszej uwadze. Oferują też usługi polegające na zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych nieuniknionych przy obrocie nieruchomością oraz zawiłej biurokracji przy handlu nieruchomością, jaką jest kamienica. Na domiar tego, jeśli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla zewnętrznych kupców na rynku.